top of page
Model Gemi Muavenet-i Milliye Çanakkale

Muavenet-i Milliye
Torpido Bot

Model Yapım Yılı : 2011

Ölçek : 1/150

Orijinal Yapım Yeri ve Tarihi : Almanya, 1910

Canakkale Gecilmez.jpg

Muavenet-i Milliye Muhribi, aslında inşa edildiği tersanenin baş harfini alarak,  S-165 borda numarasıyla  Alman İmparatorluk Donanması adına inşa edilen bir muhripti. Almanya’da 1898 yılında başlatılan “Großes Torpedoboot (Büyük Torpido Bot)” adıyla bilinen denizaşırı gidebilen muhriplerin inşası programı çerçevesinde, 1906 model muhriplerden biri olarak tasarlandı ve Schichau-Werk firması tarafından Elbing’teki tersanesinde 1908 yılında kızağa konuldu. 23 Mart 1909 tarihinde suya indirilen muhrip, 1910 yılında tamamlandı. Daha sonra Osmanlı Donanması’na katıldı.

Bu torpido bot Çanakkale Deniz Savaşı’nda dünyanın en büyük savaş gemilerinden biri olan 750 mürettebatlı Goliath zırhlısını torpilleyerek batırıp savaşın seyrini değiştirmiştir.

17700 beygir gücünde ve yakıt olarak kömür kullanılan Muavenet-i Milliye 95 kişilik mürettebatıyla görev yapmıştır. Yadigar-ı Millet, Gayret-i Vataniye, Numune-i Hamiyet isimli 3 eş gemi daha vardır.

72.1 metre boyunda ve 7.88 metre enindeki gemi 1923 yılında hizmet dışı kalmış ve 1953 yılında sökülmüştür.


Torpido Bot: Savaşta torpido taşımak için tasarlanmış nispeten küçük ve hızlı bir savaş gemisidir. Hız ve çeviklik açısından kendisinden daha ağır ve daha yavaş savaş gemilerini yok etmek üzere tasarlanmıştır.

Model Gemi Muavenet-i Milliye Çanakkale
Model Gemi Muavenet-i Milliye Ercan Kucu
Model Gemi Muavenet-i Milliye Çanakkale
Model Gemi Muavenet-i Milliye Çanakkale
Model Gemi Muavenet-i Milliye Çanakkale
Logo02 Lacivert transparan.png
bottom of page