Pinta
Karavel Tipi Yelkenli

Model Yapım Yılı : 2000

Ölçek : 1/100

Orijinal Yapım Yeri ve Tarihi : İspanya, 1441

Christopher Colombus'un 1492'deki ilk transatlantik seyahatindeki üç geminin en hızlısıdır. Batıya giderek Hindistan'ı bulmak üzere yola çıkan Santa Maria, Pinta ve Nina isimli bu üç geminin geçmişten gelen çizimleri çok çeşitlidir. "Yeni Dünya" Amerika kıtası ilk kez 12 Ekim 1492'de Pinta'da bulunan tayfa Rodrigo de Triana tarafından görülmüştür. Pinta, karavel tipinde manevrası güçlü bir yelkenli gemidir.

İlk yapım tarihinin 1441 olduğu, Christopher Colombus'un seyahati için sonradan yenilendiği bilgisi bulunmaktadır. 60 ton ağırlığında, 17 metre uzunluğunda ve 5.36 metre genişliğindedir. Kaptan Martín Alonso Pinzón komutasında 26 kişilik mürettebatı ile hizmet vermiştir.

Karavel:  15. yüzyılda ortaya çıkan, iki ya da üç Latin yelkenine sahip olan yelkenli bir gemi türüdür. Sonraki dönemlerde Latin ve kare yelkenlerin birleşimi ile hareket edenleri de üretilmiştir. Sığ sularda seyredebilme yetenekleri ve görece üstün manevra yetenekleri ile Orta Çağ denizciliğinde en önemli gemi türlerinden biridir.

Model Gemi Pinta Ercan Küçüktaş
Model Gemi Pinta Ercan Küçüktaş
Model Gemi Pinta Ercan Küçüktaş
Model Gemi Pinta Ercan Küçüktaş
Model Gemi Pinta Ercan Küçüktaş

Ve Diğer Modellerim

Pinta
Joffre
Salih Reis
Nusrat
Kalender
Norden
Hermes
TCG Istanbul D.340
Galata
Tarabya
Sultanhisar
Aydın Reis
Sahilbent
Muavenet-i Milliye
Sus
Translyvania
M.T. Rana
Suhulet
Gemlik
Hunan-China
Ayvalık
TCG Gemlik D.347
Kuhwerder
Corona
Show More
  • Black Facebook Icon
  • Black Pinterest Icon
  • Black Instagram Icon

© 2020 Ercan Küçüktaş Hobi Sitesi