top of page
Model Gemi Corona Fener Gemisi Ercan Kuc

Corona
Fener Gemisi

Model Yapım Yılı : 2020

Ölçek : 1/100

Orijinal Yapım Yeri ve Tarihi : Böyle bir tekne yok

Fener gemisi, fener olmayan yerlerde fener görevi gören teknelerdir.

Üyesi olduğum Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'nin Sayın Başkanı Ahmet Güleryüz bir dernek toplantımızda bu gemilerden bahsettiğinde çok ilginç bulup araştırmıştım. Çok ender olmaları ve ülkemizde hiç bulunmamaları nedeniyle fener gemilerinin belli bir planı ya da görseli olmadığını bu araştırma sonucunda öğrenmiştim.

2020 yılının Mart ayında tüm dünyayı etkileyen Covid-19 “koronavirus” salgını sırasında hepimiz uzun günler boyunca evlere kapanmak durumunda kaldık. O sırada elimde bulunan Kuhwerder 18 model yapımının en son aşamasındaydım. Modeli tamamlayınca bir sonraki modeli seçme konusunda sıkıntıya düştüm. Çünkü her modele başlarken planlarını dernek veya diğer modelci dostlarım kanalıyla bulmak, plan üzerinden modelci arkadaşlarımla istişarede bulunmak, görsel araştırması yapmak, elde bulunmayan malzemeleri temin etmek gibi bir dizi hazırlık aşamasından geçerim. Ancak salgın nedeniyle evde kalmak zorunda olmamız ve diğer modelcilerle görüşemeyeceğimiz gerçeği söz konusu olunca aklıma bir fener gemisi yapmak geldi.

Bu modeli plansız olarak tamamen kendi görüşüme göre yaptım. Google’da gördüğüm görsellerden yola çıkarak ve böyle bir gemide olması gerektiğini düşündüğüm objeleri yapıp bir araya getirerek çalıştım. Baştan sona her şeyiyle benim hayal ederek modellediğim bu fener gemisini tamamen pandeminin yasaklı günlerinde yaptığım için ona Corona adını verdim.

Corona fener gemisi modelim yapım sırasında benim mecburi evde kalma günlerimi aydınlattı. Umarım bugünleri sona erdirecek çözümün IŞIĞINI da çok yakında, aynı bir gece seferinde aradığımız fener ışığı gibi görerek seviniriz.

 

Fener gemisi: (Lightvessel, lightship) Fener gemileri deniz feneri işlevi görürler. Suyun çok derin olduğu, ya da eski tekniklerle deniz feneri inşaatının çok zor olduğu noktalarda kullanılan gemi fenerlerinin yerini bugün ya yeni tekniklerle inşa edilen deniz feneri istasyonları ya da otomatik şamandıralar almıştır. Bu nedenle zaten sayıları çok az olan fener gemilerine artık çok daha ender olarak rastlanmaktadır. Tarihte İlk olarak Roma döneminde gemilere ateş fenerleri koymak suretiyle kullanılmıştır. İlk modern gemi feneri ise 1734'te Robert Hamblin tarafından icat edilmiş ve  İngiltere'deki Thames Nehri'nin ağzındaki Nore kumluğunun yanında görev yapmıştır.

Model Gemi Corona Fener Gemisi Ercan Kuc
Model Gemi Corona Fener Gemisi Ercan Kuc
Model Gemi Corona Fener Gemisi Ercan Kuc
Model Gemi Corona Fener Gemisi Ercan Kuc
Model Gemi Corona Fener Gemisi Ercan Kuc
Logo02 Lacivert transparan.png

Ve Diğer Modellerim

bottom of page