top of page

Hakkımda

1939 yılında İstanbul Arnavutköy’de doğdum, 1 yaşımdan itibaren Ortaköy’de yaşadım.

Çocukluğumda gemileri seyretmek, büyüdüğümde onlarla uzakları gezmeye gitmek için hayaller kurmak en büyük eğlencemdi. Halen en büyük zevkim seyahat etmektir. Ülkemizdeki farklı yöreleri ve yurt dışındaki farklı ülkeleri gezmek, değişik insanlarla tanışmak, farklı kültürleri tanımaktan çok keyif alırım.

 

1990’lı yılların sonunda aktif iş yaşamımı yavaşlatma kararıyla birlikte, ileriki yıllarda kendimi geliştireceğim bir hobi araştırması içindeydim. 1999 yılında yaşadığımız Marmara Depremi’nde yeğenimi kaybetmenin acısının ardından üzüntümü hafifletmek için elle oyarak yaptığım bir kotra ile modelcilik serüvenim başlamış oldu.

 

Kendi kendime yaptığım birkaç küçük modelden sonra 2001 yılında Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği ile tanışarak üye oldum ve modelciliğimi geliştirme fırsatı buldum. 2006 yılından bu yana aynı dernekte Yönetim Kurulu Üyesi'yim.
 

2008-2011 yılları arasında İTÜ Gemi İnşaat Mühendisliği Fakültesi’nde kıymetli gemi modelcilerinden biri olan rahmetli Zafer Özcan ile birlikte gemi modelleri dersi verdim.

ITU Gemi Muhendisligi Modelcilik Egitimi
ITU Gemi Muhendisligi Modelcilik Egitimi

2002 yılından bu yana çeşitli modellerimle Türkiye’nin farklı yörelerinde yapılan ulusal ve uluslararası sergilere katıldım.

Modellerim ve modelcilikle ilgili çeşitli seminerlerde konuşmacı olarak yer aldım.

Yıllar içinde çoğalan modellerimle gitgide daha iyi hale geldiğim gemi modelciği, sosyal hayat içinde üretkenliğimi devam ettirmeme olanak sağlayarak beni her zaman dinç tutan, ufkumu genişleten, yaratıcılığımı tetikleyen ve içimdeki çocuğu besleyen bir uğraş oldu.

Bugün artık denizlerde olmayan gemileri modellerde yaşatmak bana büyük zevk veriyor.

Şimdi bir yandan yeni modellerim üzerinde çalışırken bir yandan da önüme çıkan her fırsatta modelciliğe ilgi duyan kişilere bildiklerimi aktarmaya çalışıyorum.

Modellerimin Yer Aldığı Sergiler
 

Modellerimle zaman içinde bir çok değişik ​karma sergiye katıldım. Bu sergilerin hemen hepsi üyesi olduğum Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği'nin düzenlediği ya da katılımcı olduğu sergilerdir. Her bir sergi benim için ayrı bir tecrübe, ayrı bir öğrenme platformudur. Modelci için yapıtlarının bir sergide meraklı kişilerle buluşması son derece heyecan verici bir olaydır. Bu nedenle her sergiye mutlaka yeni ve farklı modellerle katılmaya çalışırız.

Modellerimin yer aldığı sergilerden bazıları ve hakkımda basında çıkan yazı ve söyleşilerle ilgili ayrıntılı bilgileri Galeri sayfasında okuyabilirsiniz.

IMG_2767.JPG

Tersanem
 

Modelcinin en önemli ihtiyacı rahat çalışabileceği bir alandır. Dileyen herkes evinin bir köşesinde küçük bir atölye kurabilir. Ancak unutulmamalı ki model yapımı sırasında dağınıklık ve talaş, kırıntı gibi tozlanmanın olması da kaçınılmazdır. Bu bakımdan hep şanslı oldum.

İlk yıllarda kapısında "Tersane" levhası asılı bir küçük odam ve modelleme sırasında çıkan toz dumana hiç ses çıkarmadan bana her zaman destek veren bir eşim vardı. İçerisini bir kamara gibi döşediğim ve adına tersane dediğim atölyemde saatlerce keyifle çalışırdım. Tüm gerekli araç gereçlerimin yanı sıra, denizciliğe ilişkin kitaplarım, modellerimin planları ve sıklıkla yaptığım bit pazarı gezilerinden topladığım ufak tefek malzemelerim hep elimin altındaydı. 2019 Haziran ayında sevgili eşimi kaybettim.

 

2020 yılının Mart ayında Covid-19 pandemisi sırasında bir insanın hobisi olmasının ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anladım. Herkes karantina sırasında sıkıntı çekerken ben #evdekal döneminde modelciliğe yoğunlaşma fırsatı buldum.

 

Eşimi kaybettikten sonra modelciliğimi destekleyen çocuklarım atölyemi evin içinde daha çok gün ışığı alan başka bir odaya taşımam için öneride bulundular. 2020 Mayıs ayında atölyemi evin içinde daha geniş bir odaya taşıdım. Yeni atölyemde daha çok istek ve hevesle çalışmaya devam ediyorum.

Tersane Adını Verdiğim Atölyemde Kısa Bir Tur

Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği

Aşağıdaki logoyu tıklayarak, 2001 yılından beri üyesi olduğum ve 2006 yılından beri yönetim kurulunda yer aldığım  Gemi Modelcileri ve Gemi Severler Derneği sitesini ziyaret edebilirsiniz. 1977 yılında kurulan derneğimiz bir çok sergi ve yarışma organize ederek gemi modelciliğini tanıtmak, sevdirmek ve yaygınlaştırmak üzere etkinlikler düzenlemektedir.

 

Bu etkinleri dernek sitesinden ve benim blog yazılarımda yapacağım duyurulardan takip edebilirsiniz, geçmiş etkinliklere ilişkin görüntü ve bilgilere ise Galeri sayfamdan ya da yine derneğin sitesinden ulaşabilirsiniz.

GMGS Dernegi logosu.jpg
Logo02 Lacivert transparan.png

İletişim : ekucuktas@gmail.com

Logo02 Lacivert transparan.png
bottom of page